Governor announces appointments to boards and commissions

Governor Hutchinson yesterday announced a new slate of appointments:

Jeremy Sparks, Fayetteville, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires January 14, 2024. Replaces Sarah Martin. Christina Shutt, Conway, to the Women’s Suffrage Centennial Commemoration Committee. Appointment expires December 31, 2020. James Mardis, Rogers, to the Arkansas-Oklahoma Arkansas River Compact Commission. Appointment expires February 1, 2022. Reappointment. Donna Nelson-Lowe, Paragould, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2020. Replaces Paula Hartz. Dr. Norette Underwood, Harrisburg, to the Veterinary Medical Examining Board. Appointment expires March 1, 2023. Replaces Dr. Duane Thomas. Jeff Teague, El Dorado, to the Arkansas State Police Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Dr. Lewis Shepherd. John Baxter, Fort Smith, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Steve Russell. Ron Mobley, Morrilton, to the State Banking Board. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Gary Smith. Richard Bearden, Little Rock, to the Old State House Commission. Appointment expires March 19, 2027. Reappointment. Rusty Guinn, Jonesboro, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2021. Reappointment. Craig Mobley, El Dorado, to the Arkansas Waterways Commission. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Judge Michael Loftin. Marty Shell, Fort Smith, to the Arkansas Waterways Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Paul Latture. Al Eckert, Little Rock, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Charles Clark. Murray Benton, Sr., Jonesboro, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Daniel Murdaugh. Lance Spicer, Hot Springs, to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires January 1, 2022. Reappointment. Farris Hensley, Alexander, to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires January 1, 2022. Reappointment. Bill Lundy, Little Rock, to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires January 1, 2022. Reappointment. Marliese Kerr, Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2020. Reappointment. Wayne Pace, Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2020. Reappointment. Allen Trammell, Alexander, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2020. Reappointment. W.C. McBride, Benton, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2020. Replaces Joseph Kanopsic. Joshua Barkhimer, Camden, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2021. Replaces Peter Prutzman. Scott McKennon, Morrilton, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2021. Reappointment. Brian Hester, Farmington, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2021. Reappointment. Tom Ferstl, Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2021. Reappointment. Cary Matthews, Jonesboro, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2021. Reappointment. Lt. J. Scott Baxter, Jonesboro, to the Board of Trustees of the Arkansas Local Police and Fire Retirement System. Appointment expires January 1, 2022. Reappointment. Gary Carnahan, Hot Springs, to the Board of Trustees of the Arkansas Local Police and Fire Retirement System. Appointment expires January 1, 2022. Replaces Catherine Cook. Russell Meeks, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CR-17-889 Brad Hunter Smith v. State of Arkansas. Replaces Justice Robin F. Wynne, who has disqualified himself from the case. Lee Watson, Fort Smith, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CR-17-684 Elizabeth Robert Force v. State of Arkansas. Replaces Chief Justice John Dan Kemp, who has disqualified himself from the case. Josh Newton, Bryant, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-17-723 The Park Apartments at Fayetteville, LP, et al. v. Shilah Plants. Replaces Justice Josephine Linker Hart, who has disqualified herself from the case. Grant Fortson, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-17-500 Arkansas Department of Human Services v. Tegan Dowdy. Replaces Justice Robin F. Wynne, who has disqualified himself from the case. Louis Bastin, Fort Smith, as a Justice of the Peace for the Sebastian County Quorum Court, District 8. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Donald Carter, Sr. Rose Mary Fite, Sparkman, as a Justice of the Peace for the Dallas County Quorum Court, District 7. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Alfred Fite. Jackie Sikes, Clinton, as a Justice of the Peace for the Van Buren County Quorum Court, District 9. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Richard Sundelin. Wesley Howard, Dierks, as a Justice of the Peace for the Howard County Quorum Court, District 2. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Gary Welch. Baxter County Judge Mickey Pendergrass, Mountain Home, as a Special County Judge in the County Court of Marion County, Arkansas. Marion County Court Case Numbers 2016-001 and 2017-001. Replaces Marion County Judge Terry Ott, who has disqualified himself from both cases.

Source Article